Koszyk: (pusty)
Darmowa dostawa od 500zł
do kasy suma: 0,00 zł
Czytaj na blogu

Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych

Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych

Kompletujecie zaproszenia ślubne? Poza wyborem wzoru, który będzie spójny z dekoracjami ślubnymi i weselnymi, pamiętajcie, że równie ważna jest odmiana nazwisk na zaproszeniach. Sprawdźcie, jakie są zasady poprawnej odmiany i uniknijcie językowej wpadki.

 

Zaproszenia na ślub powinny być eleganckie i utrzymane w klimacie, który podkreśli wyjątkowość nadchodzącego wydarzenia. Przyszłe Pary Młode powinny jednak skupić się nie tylko na kwestiach wizualnych, ale i językowych. Zdarza się, że odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych wciąż stanowi spory problem - zatem jak odmieniać nazwiska na zaproszeniach, aby uniknąć kłopotliwej, językowej wpadki i równocześnie nie urazić zapraszanych osób? Przedstawiamy główne i najważniejsze zasady dotyczące tego, jak powinna wyglądać prawidłowa odmiana imion i nazwisk na zaproszeniach

 

 

Zaproszenia ślubne - czy odmieniać nazwiska?

Istnieje wiele stanowisk i pytań związanych z formą uzupełniania personaliów osób zapraszanych na uroczystość zaślubin. Zaproszenia ślubne - nazwiska w mianowniku, czy może w formie odmienionej? Która forma jest poprawna? Co, jeśli osoby, którym wręczamy zaproszenia, nie życzą sobie, aby ich nazwiska były odmienione? Na te pytania jedynej słusznej odpowiedzi udzielił Hugo Steinhaus, który, spotkawszy się z podobnymi dylematami, odpowiedział osobie, która nie życzyła sobie odmiany nazwiska: Pan jest właścicielem swojego nazwiska tylko w mianowniku liczby pojedynczej. Pozostałymi przypadkami rządzi gramatyka!. Krótko mówiąc - w języku polskim odmiana nazwisk na zaproszeniach jest konieczna, jeżeli umożliwiają to zasady językowe. Potwierdza to zapis w Słowniku języka polskiego PWN - ogólne zalecenie dotyczące odmiany nazwisk polskich i obcych jest następujące: jeśli tylko jest możliwe przyporządkowanie nazwiska jakiemuś wzorcowi odmiany, należy je odmieniać.

Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych - zasady, o których należy pamiętać

Dobre maniery i zasady gramatyki - na tym powinna opierać się odmiana imion i nazwisk na zaproszeniach. Podstawową kwestią, o której raczej nie trzeba nikomu przypominać, jest to, że zapraszając na uroczystość małżeństwo, w pierwszej kolejności wymieniamy imię kobiety, następnie mężczyzny. Jeśli zastanawiacie się, jak powinna wyglądać prawidłowa odmiana imion na zaproszeniach, zasada jest prosta - odmianie podlegają wszystkie imiona polskie, z wyjątkiem Beatrycze. W kwestii odmiany nazwisk należy pamiętać, że odmiana nazwisk w zaproszeniach powinna mieć miejsce zawsze w przypadku kobiet, których nazwisko zakończone jest na -a (zatem również wszystkie nazwiska z końcówką -a, -ska, - cka, -dzka, -ewa, -owa, -ówna, -anka) oraz w przypadku mężczyzn, których nazwiska są zakończone na -a, -ski, -cki, -dzki, -ewa, -owy. Zastanawiacie się, jak wygląda prawidłowa odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych w przypadku osób, których nazwiska kończą się spółgłoską? Jeśli na uroczystość zapraszamy mężczyznę o takim nazwisku, zapisując personalia, odmieniamy je. W przypadku kobiet, nazwisko zakończone na spółgłoskę powinno pozostać w formie podstawowej. Co w przypadku nazwisk zakończonych samogłoską? Ogólnie przyjęta zasada jest taka, że nazwiska zakończone na -a i -o odmieniają się tak, jak rzeczowniki pospolite, zakończone na -e, -i oraz -y powinny podlegać odmianie takiej, jak przymiotniki. W przypadku nazwisk dwuczłonowych u kobiet - jeśli oba człony zakończone są na -a, oba podlegają odmianie, jeśli tylko jeden zakończony jest w ten sposób - odmiana dotyczy tylko jego. Co w sytuacji, gdy zaproszenie chcemy wręczyć mężczyźnie o dwuczłonowym nazwisku? W takim przypadku odmianie zawsze podlegają oba człony - wyjątek stanowi sytuacja, w której pierwszy człon nazwiska jest dawnym herbem lub przydomkiem - wówczas deklinacji podlega wyłącznie drugi człon. Pozostaje kwestia tego, jak wygląda odmiana imion i nazwisk na zaproszeniach wręczanych małżeństwom. Nazwiska zakończone w mianowniku l.p. spółgłoską lub samogłoską -a, -e, lub -o, powinny otrzymać końcówkę -owie. Nazwiska o formie przymiotnikowej powinny być odmieniane tak, jak przymiotniki, z końcówką -i/ -y. W niektórych przypadkach (np. nazwisk w postaci rzeczowników pospolitych), odmiana nazwisk w zaproszeniach może przybrać dwie formy - w przypadku zakończenia -er można zastosować zasadę ruchomego -e. Pamiętajmy również, aby, poza zasadami ortografii, kierować się taktem i wyczuciem - jeśli zapraszamy małżeństwo z dziećmi, starajmy się, aby były one wymienione z imienia, jeśli zaproszenie dotyczy również osoby towarzyszącej, której imię i nazwisko znamy, uwzględnijmy personalia, rezygnując z oficjalnego określenia “osoba towarzysząca”. 

 

zaproszenia z mchem

 

Zaproszenia na ślub - jaki rodzaj wybrać?

Jeśli odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych jest Wam już znana, czas zdecydować się na konkretną formę, jaką mają mieć karty zaproszeń. Wybierając model, weźcie pod uwagę dekoracje, jakie będą upiększały miejsce uroczystości oraz miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie weselne. Zachowajcie spójność - jeśli urządzacie wesele w stylu glamour, zadbajcie o to, aby również zaproszenia, winietki, plan stołów, czy menu były utrzymane w równie eleganckim tonie. Jakie zaproszenia na ślub cieszą się obecnie największym uznaniem wśród zakochanych? 

 

  • drewniane zaproszenia ślubne - zdobione delikatnymi motywami roślinnymi, grawerunkami, suszonymi kwiatami, sznurkiem i materiałem jutowym, lakami - takie zaproszenia idealnie wpiszą się w stylistykę ślubu i wesela w klimacie rustykalnym i boho
  • zaproszenia ślubne na pleksi - transparentne, wykonane na przeźroczystej, delikatnie połyskliwej pleksi, z nadrukiem ozdobnej grafiki i treścią zaproszenia będą świetnie się komponować z dekoracjami w stylu nowoczesnym, minimalistycznym i glamour. Zaproszenia ślubne na pleksi są też chętnie wybierane przez pary, które uwielbiają łączyć style - wyposażcie zaproszenia w dodatkowe elementy, jak np. ozdobny lak, dzięki czemu nowoczesna karta zaproszeń nabierze bardziej rustykalnego klimatu.

 

 

Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych jest niezbędna - pamiętajcie o tym, składając zamówienia na zaproszenia na ślub - aby uniknąć językowej wpadki, odpowiednio wcześnie przygotujcie listę gości i przeanalizujcie, jak powinny brzmieć odmienione imiona i nazwiska Waszych bliskich i przyjaciół. Jeśli macie wątpliwości, jak powinna wyglądać odmiana imion i nazwisk na zaproszeniach, możecie skorzystać z dostępnych w Internecie słowników nazwisk, które na podstawie zasady gramatyki wygenerują prawidłową formę. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium