Koszyk: (pusty)
Darmowa dostawa od 500zł
do kasy suma: 0,00 zł
Czytaj na blogu

Organizacja ślubu i wesela krok po kroku

Organizacja ślubu i wesela krok po kroku

Zdecydowaliście przypieczętować swoją miłość, składając przysięgę ślubną? Jeśli chcecie, aby Wasz wielki dzień był wyjątkowy, odpowiednio wcześnie przygotujcie plan ślubny, w którym rozpiszecie zadania do wykonania. Zapoznajcie się z naszym poradnikiem, w którym opisaliśmy przygotowanie wesela krok po kroku!

 

Ślub i wesele to wyjątkowa chwila w życiu wszystkich Nowożeńców. Nie należy jednak zapominać, że to również spore wyzwanie dla przyszłej Pary Młodej - kalendarz przygotowań ślubnych pękający w szwach od natłoku zadań i spraw do załatwienia może spędzać sen z powiek zakochanych, dlatego warto wszystko zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Kiedy zacząć planować i jakie działania uwzględnić? Od czego zacząć i z jak dużym zapasem czasu to zrobić? Zdradzamy, jak powinno wyglądać przygotowanie do wesela krok po kroku.

Organizacja wesela krok po kroku - kiedy zacząć planowanie?

To kiedy przyszli Nowożeńcy rozpoczną przygotowania, w pełni uzależnione jest od tego, jak dużą uroczystość planują - to ilość zaproszonych osób bezpośrednio wpływa na wybór miejsca przyjęcia weselnego oraz na to kiedy powinno się zacząć wręczać zaproszenia na ślub.  W przypadku dużych wesel pierwsze działania warto zacząć nawet dwa lata przed planowaną datą.

Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z usług wedding plannera, który znacząco odciąży parę, zajmując się organizacją. Planowanie uroczystości, w której będzie uczestniczyła mniejsza ilość osób, może rozpocząć się z rocznym lub dziewięciomiesięcznym wyprzedzeniem. Bez względu na to, czy planowane jest organizowanie wesela na 300 osób, czy na 50, pierwszymi i kluczowymi kwestiami, które zakochani powinni ustalić, są data uroczystości i budżet. Wiadome jest, że w trakcie ustaleń i przygotowań koszty mogą ulec zmianie, dlatego najrozsądniej jest założyć konkretną kwotę do wydania, uwzględnić pewien “zapas” i ustalić górną granicę, która nie może zostać przekroczona. Ustalając wydatki, należy mieć na względzie to, że 50% sumy powinno być przeznaczone na organizację przyjęcia weselnego. 10% założonej kwoty powinno stanowić “rezerwę” na wypadek, gdyby pojawiły się nieplanowane koszty. Aby nie pogubić się w wydatkach, warto wyposażyć się w kalendarz lub notatnik, w którym będzie można rozpisać zarówno planowane działania i wydatki, jak i poniesione już koszty. Jeśli należycie do grona sentymentalnych par, zaopatrzcie się w dedykowany planner ślubny, który, poza tym, że będzie praktyczny i atrakcyjny wizualnie, będzie świetną pamiątką. 

 

zaproszenia na ślub

 

 

Organizacja wesela krok po kroku – o czym nie zapomnieć?

Data ślubu i budżet ustalone? Czas na dalsze działania niezbędne do zorganizowania niezapomnianego dnia. Kolejnymi zadaniami, jakie uwzględnia terminarz ślubny, którymi należy zająć się ze znacznym wyprzedzeniem, jest ustalenie liczby gości oraz wybór miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie. Te ustalenia powinny mieć miejsce równolegle z ustaleniem daty ślubu i przewidywanego budżetu - to właśnie ilość zaproszonych gości warunkuje wydatki.

Ustalenie kogo zaprosić jest dla Was sporym wyzwaniem? Często lista gości staje się powodem do sporów, pojawiają się głosy doradcze, np. ze strony rodziców, mówiące, że niektóre osoby po prostu wypada zaprosić - bo należą do rodziny lub para, która teraz organizuje ślub, wcześniej gościła na ich weselu. Takie podejście nie tylko generuje dodatkowe koszty, ale przede wszystkim prowadzi do tego, że na uroczystości i przyjęciu pojawia się spora ilość osób, z którymi Nowożeńcy w rzeczywistości nie mają głębszych relacji.

Jak zatem rozstrzygnąć spór o to, kogo zaprosić, a z czyjej obecności zrezygnować? Pierwsze pytanie, jakie powinniście sobie zadać, to jaka więź jest między Wami a osobą, nad której zaproszeniem się zastanawiacie, jak wygląda Wasz kontakt i kiedy ostatni raz ze sobą rozmawialiście. Jeśli mimo niezbyt zażyłych relacji macie wątpliwości, zastanówcie się, czy będzie Wam przykro, jeśli ta osoba nie będzie uczestniczyła w wydarzeniu i czy Wy czulibyście się zawiedzeni, gdybyście nie otrzymali od niej zaproszenia na tego typu uroczystość. Jeśli odpowiedź brzmi "nie", wybór jest oczywisty.

Co w przypadku, gdy osobą tą jest współpracownik? Jeśli nie spędzacie ze sobą czasu poza pracą, nie czujcie się w obowiązku zapraszania połowy firmy - bądźcie pewni, że nikt nie poczuje się urażony, bo łączą was relacje czysto zawodowe, których nie pielęgnujecie poza miejscem pracy.

Chcecie, aby Wasz ślub został uwieczniony na filmie i pięknych zdjęciach, a podczas przyjęcia grał konkretny zespół? Te kwestie również należy ustalić najpóźniej rok przed planowaną datą ślubu.

Na ok. 9 - 7 miesięcy przed ślubem powinniście pomyśleć o ustaleniu menu weselnego. Może się wydawać, że tego typu kwestiami można zająć się znacznie później i teoretycznie tak jest, pod warunkiem, że organizowane jest kameralne przyjęcie i doskonale znamy preferencje kulinarne gości. W przypadku przyjęcia na sporą liczbę osób należy wziąć pod uwagę kwestie związane nie tylko z preferencjami kulinarnymi, ale i kwestiami zdrowotnymi - wśród wielu zaproszonych bliskich z pewnością znajdzie się ktoś z alergią, nietolerancją glutenu lub niejedzący mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego.

To też dobry moment, aby dokonać wyboru dekoracji kwiatowej - zarówno w urzędzie stanu cywilnego lub kościele, jak i sali weselnej. To również odpowiednia chwila na wybór ślubnego bukietu, ewentualnej dekoracji samochodu weselnego oraz dekoracji, które upiększą stoły.

Jeśli na Waszej liście gości znajduje się sporo osób przyjezdnych, zadbajcie o miejsce noclegowe dla nich. Pozostałym gościom należy zorganizować transport umożliwiający bezpieczny powrót do domu o każdej porze.

Zadbaliście o komfort gości? Czas na wybór kreacji dla Pary Młodej. Na kwestię stroju powinny mieć wpływ nie tylko preferencje przyszłych Nowożeńców, ale i stylistyka uroczystości - klimat ślubu i wesela powinien być nie tylko podkreślony dekoracjami, ale i kreacjami Nowożeńców. Panna Młoda powinna w tym czasie również wybrać makijażystkę i fryzjerkę.

Na ok. 7 miesięcy przed Waszym wyjątkowym dniem należy też zamówić zaproszenia ślubne, aby móc z odpowiednim wyprzedzeniem zaprosić bliskich. Wybierając konkretny model, zadbajcie o to, aby był spójny z motywem przewodnim ślubu i wesela i pozostałymi dekoracjami. Jeśli organizujecie wesele w klimacie boho lub rustykalnym, drewniane zaproszenia ślubne będą idealnym wyborem. Nawiązanie do natury, elegancka prostota, delikatne motywy dekoracyjne w formie grawerunków lub laserowych wycięć, motywy roślinne - wszystko to sprawi, że już na wstępie zaproszone osoby poczują nastrój, jaki będzie panował podczas tego wyjątkowego dnia. Jeśli Waszym marzeniem jest elegancka uroczystość w minimalistycznym wydaniu, zdecydujcie się na zaproszenia ślubne na pleksi. Nowoczesna, niebanalna forma z pewnością oczaruje zaproszone osoby, będąc też ciekawą pamiątką. Możliwość naniesienia nadruku UV oraz zamówienia zaproszeń nie tylko w wersji przezroczystej, ale i lustrzanej - złotej lub srebrnej sprawia, że taka forma jest wyjątkowo stylowa. Decydując się na drewniane zaproszenia ślubne lub zaproszenia ślubne na pleksi, zadbajcie o to, aby elementy dekoracyjne, takie jak winietki, numery, czy plany stołów i karty menu, były utrzymane w tej samej stylistyce. Zaproszenia należy wręczyć najpóźniej na 3 miesiące przed planowaną uroczystością - warto jednak zrobić to wcześniej, zwłaszcza jeśli lista gości jest długa, a osoby, na których obecności nam zależy, mieszkają daleko.

Z około półrocznym wyprzedzeniem należy pomyśleć o obrączkach, zwłaszcza jeśli marzycie o czymś niestandardowym. Jeśli preferujecie klasyczne obrączki, ich zakup możecie ustalić na ok. 3 miesiące przed uroczystością, uwzględniając czas na ewentualne poszerzenie lub zmniejszenie rozmiaru i pełne dopasowanie do palca.

Na około 4-2 miesiące przed ślubem, przyszła Panna Młoda powinna udać się na makijaż i fryzurę próbną, aby w razie potrzeby zmienić koncepcję, w tym czasie przyszli Nowożeńcy powinni rozplanować też umiejscowienie gości przy stołach. Ostatnie miesiące to moment na weryfikację wcześniejszych ustaleń i sprawdzanie, czy wszystko przebiega zgodnie z planem.

Na przysłowiowej ostatniej prostej pamiętajcie, aby w ferworze przygotowań uwzględnić czas na odpoczynek i wyciszenie - przyszłe Pary Młode niestety często zapominają o tym, co skutkuje tym, że w ich wielkim dniu, który powinien być magiczny i niezapomniany, są wyczerpani.  

Planowanie wesela krok po kroku jest sporym wyzwaniem, jednak sprawna organizacja z odpowiednim wyprzedzeniem pozwoli Wam uniknąć zmęczenia i stresu. Powyższy poradnik ułatwi organizację i pomoże przygotować uroczystość, która na długo zapadnie w pamięć nie tylko Parze Młodej, ale i zaproszonym gościom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium